Dumáte právě nad tím, zda vám má na svatbě hrát DJ nebo kapela? Nebo ho rovnou vybíráte a nemáte ponětí, jak vybrat? Jeho výhodou je široký repertoár a různorodost písniček. Může vám zahrát prakticky cokoliv. Jak si dobře vybrat?

Podle průzkumu se na českých svatbách častěji objevují DJs jimi produkovaná hudba. Jen na DJs připadá přes 41 % svateb a 19 % bývá na svatbě DJ spolu s kapelou.

Výhody DJ oproti hudební skupině

Svatební DJ nezabere tolik místa jako kapela. Není omezen hudebními nástroji či hlasem a může zahrát cokoliv. Když potřebuje pauzu, jde se najíst, napít nebo na záchod, nikdo to ani nepozná.
Přípravu svého koutku a ozvučení zvládne obvykle rychleji než kapela.
Dokáže hrát nahlas i potichu.

DJ může být i moderátor

Velkou předností DJ na svatbě je i to, že vám může svatbu klidně i moderovat. Domluvíte si s ním, jak má vypadat průběh svatební oslavy, případná zábava, házení svatební kytice, tombola, dražba podvazku apod.

Jak si vybrat dokonalého svatebního DJ

Písničky dokáže pouštět každý, říkáte si možná. To nejspíš ano, ale pravé umění dobrého svatebního DJ tkví nejen ve schopnosti zapnout tlačítko Play. To pravé umění DJ spočívá v ideálním načasování skladeb i přechody mezi nimi. Dobře vybraná hudba dokáže povzbudit atmosféru svatby a zvednout hosty ze židlí.

Měl by mít také cit pro jednotlivé svatební okamžiky. Velmi důležité je umění reagovat na náladu svatebčanů tak, aby zábava rostla a lidé se cítili příjemně. Uspokojit všechny věkové kategorie je velmi náročné, ale svatební DJ by to měl zvládnout.

Není lehké vybrat kvalitního DJ. Podívejte se, na co se při výběru zaměřit.

Kvalitní technika

Bez pořádné techniky vám toho DJ na svatbě moc nezahraje. Měl by mít spolehlivou techniku k hudební produkci, světelným efektům i mikrofon k moderování. Profesionál dokáže zhodnotit schopnosti své techniky s ohledem na místo, kde se svatba koná.

Zajímat by vás mělo i to, kolik času bude potřeba na instalaci a demontáž veškeré techniky. Sestavení je ideální ještě před příchodem hostů.

Produkce

Zjistěte si délku DJ produkce a porovnejte se svými představami. Určitě počítejte s tím, že hosté se vydrží bavit až do dvou hodin ráno a někdo ještě déle. Proto si zjistěte, jaké jsou podmínky i pro případné prodloužení produkce.

Získané zkušenosti

Zkušenosti jsou k nezaplacení a platí to i u kvalitního svatebního DJ. Zeptejte se, kolik už odehrál svateb a jak dlouho se v branži pohybuje. Z jeho odpovědí si už můžete udělat obrázek, zda je opravdu tak dobrý, jak o sobě tvrdí nebo jsou to jen plané řeči.

S DJ proberte také základní repertoár a zda bude moci zahrát různé typy hudby, které byste chtěli. V zásobě by měl mít i něco pro děti nebo pro starší ročníky.

Sympatie

Vámi vybraný DJ by vám měl také lidsky sednout. Jestliže vám bude nesympatický a stane se pro vás problémem i menší komunikace, neberte ho. První dojem na vás udělá už při procházení webových stránek nebo prvním telefonátu.

Cena

Kalkulaci by měl být schopen DJ sdělit hned po prvním kontaktu, kdy se od vás dozví všechny podrobnosti. Jako odborník už musí mít přehled. Jakmile se odpovědi začne vyhýbat, zbystřete.

Profesionál vás požádá nejspíš o zálohu. Teprve po jejím uhrazení ho máte jistého. Zbylá část se pak hradí na místě DJ produkce, většinou před jejím začátkem, ale samozřejmě se můžete domluvit i na jiných podmínkách.

I když cena není vždy zárukou kvality, přesto se nesnažte vybírat toho nejlevnějšího DJ. Cena většinou bývá ke kvalitě úměrná.

Až se budete bavit o cenách, měli byste také vědět, za co platíte. DJ vás musí informovat o rozsahu služeb i o případných podmínkách prodloužení hraní.

Kdy oslovit DJ?

Stejně jako u jiných svatebních služeb, i ti nejlepší DJ bývají nejrychleji zabraní. Někteří nemají volný termín už půl roku dopředu. Nejzazší termín jsou 2 až 3 měsíce. Počítejte ovšem s tím, že se jedná o krajní termíny a vámi vybraný DJ už může mít v termínu vaší svatby plno. Objednávejte raději minimálně půl roku dopředu.