Pokud plánujete svatbu, firemní večírek nebo jinou důležitou akci, možná uvažujete o najmutí profesionálního DJe, který vám pomůže se zábavou. Než ale podniknete tento krok, měli byste vědět, co přesně dělá DJ a co může nabídnout vaší akci.

DJ znamená „diskžokej“, což volá do doby, kdy DJs pracovali především s vinylovými deskami. V dnešní době DJs pracují spíše s digitálními hudebními soubory než fyzickými disky, ale detaily jejich práce zůstávají v podstatě stejné.

Existují tři typy DJs:

Rádioví DJs, kteří hrají hudbu v éteru, často si povídají a sdílejí zprávy nebo drby celebrit.

Kluboví DJs – hrají v tanečních klubech, na festivalech a podobných místech, které nabízí hudbu pro davy lidí.

Mobilní DJs – ti pracují na svatbách, na firemních večírcích a různých oslavách, které vyžadují komplexní zajištění hudební produkce s vlastním kvalitním zvukovým a světelným vybavením a hudební sbírkou.

Všichni DJs skvěle znají svoji hudbu. Nejširší hudební rozptyl však mají mobilní DJs. Na svých akcích se potkávají s velmi různorodými věkovými i sociálními skupinami a musí flexibilně reagovat na jejich požadavky.

Co dělá DJ?

Jednoduše – hraje hudbu. Nevytváří hudbu sám ani nevystupuje jako hudebník. Místo toho používá předem nahranou hudbu od jiných interpretů, která vyhovuje tématu události nebo místu konání. 

DJ vs. playlist 

Může se zdát, že práce DJ může být snadno nahrazena hudebním playlistem. Je tu ale pár věcí, ve kterých je DJ nenahraditelný:

  • DJ může mixovat skladby a vytvářet hudební přechody. To umožňuje, aby intro a outro různých písní šly hladce do sebe bez jakýchkoli překvapivých přechodů, výkyvů a hluchých míst, které by mohly tlumit náladu nebo rušit rozjetou párty.
  • DJ si hlídá, aby úrovně výstupů zvuku zůstaly stejné mezi jednotlivými skladbami. To je důležité, protože některé skladby jsou hlasitější a některé  méně. DJ tak udržuje stejnou hladinu zvuku bez rozptýlení publika.
  • DJ může odhadnout dav a změnit hudební výběr, aby pomohl udržet náladu události konzistentní. Pokud vycítí, že mezi tanečním publikem ubývá energie, může změnit výběr na rychlejší skladby nebo přejít na jiný hudební styl.
  • DJs na akcích často také vystupují jako moderátoři nebo organizátoři událostí, kteří jsou schopni udržet párty tzv. ve stopě. Mohou například oznámit věci, jako je důležitý tanec, předat mikrofon k projevům a udržet večírek podle plánu.

Hlavním přínosem dobrého DJe je schopnost přirozeně a plynule prolínat hudebními styly tak, aby párty nenudila, aby si na své prišel každý a byla příjemná i pro uši těch, kteří zrovna netančí.